Podróż z pupilem!

 Aby udać się w podróż samolotem wraz ze swoim czworonożnym przyjacielem, trzeba spełnić szereg wymogów. Zarówno przepisy linii lotniczych, jak i weterynaryjne procedury konkretnie regulują kwestie przewozu zwierząt. Podpowiadamy, jak się przygotować do takiego lotu.

1. Po pierwsze trzeba pamiętać o tym, że nie wszystkie zwierzęta można przewozić samolotem. Na pokład zostaną wpuszczone tylko psy, koty i fretki. Koniecznie trzeba mieć też na uwadze fakt, że tani przewoźnicy nie świadczą usług transportu zwierząt.

2.Po drugie właściciel już przy rezerwacji biletu musi poinformować linie lotnicze, że zamierza przewieźć swojego pupila. Przewoźnicy mogą przetransportować ograniczoną liczbę zwierząt, dlatego decyduje tu zasada: kto pierwszy, ten lepszy.

 Przed lotem do weterynarza!

Każde zwierzę, by opuścić granice kraju, musi mieć paszport. Taki dokument wydaje lekarz zrzeszony w Krajowej Izbie Lekarsko-Weterynaryjnej. Koszt wyrobienia dokumentu to wydatek ok. 50 zł. Paszport zawiera dane właściciela, potwierdzenia badań oraz informacje o zwierzęciu (wiek, płeć, rasa, maść i miejsce ulokowania microchipu).

Aby uzyskać paszport, zwierzę musi być zdrowe, mieć szczepienia (wymagane w Polsce, w kraju docelowym oraz w państwach, w których będzie się odbywał jego transfer).  Podróż do Irlandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Malty trzeba planować 6 miesięcy od daty badania, którego zadaniem  jest określenie poziomu przeciwciał przeciw wściekliźnie. Podróżując do tych krajów, trzeba mieć przy sobie  świadectwo o przeprowadzeniu takiej analizy.

Każde zwierzę musi mieć również wszczepiony microchip. To maleńkie urządzenie, które służy do identyfikacji. Cena takiego zabiegu wynosi od 50 do 100 zł.

Transport

Małe pupile mogą być przewożone w kabinie pasażerskiej pod warunkiem, że ich waga wraz z klatką nie przekracza 8 kg. Warto też pamiętać o tym, że taki pojemnik musi spełniać wymogi zwykłego bagażu podręcznego, a więc jego wymiary nie powinny wynosić więcej niż 55 cm x 40 cm x 20 cm.

Większe zwierzęta są przewożone w klimatyzowanej części luku bagażowego i też muszą mieć klatkę, która nie krępuje ruchów „pasażera”. Transport taki kosztuje tyle, co nadbagaż i opłata za niego wynosi ok. 20-30 zł/kg. Jeśli lot jest długi, trzeba pamiętać o tym, by podopieczny miał wodę, karmę i zabawkę.

Kto z Was podróżował ze swoim pupilem samolotem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>